Оқытушылар мен зерттеу жұмыстары

Офис тел.:

Ғылыми қызығушылық

Ғылыми-зерттеу мүдделер саласы:
1. Диабеттік нефропатия. Қандағы глюкозаның жоғары мөлшерінен туындаған мезангиальді жасушалардағы, проксимальды канальцты жасушалардағы өзгерістер, сигналдардың жасушалық берілісіндегі өзгерістер, гендер экспрессиясының және жасушалық функциялардың реттелуінің бұзылуы;
2. Көмірсу мөлшері төмен диетаның инсулинге сезімталдыққа әсері, бүйрек пен бауырдағы май жиналуы және глюконеогенез. Семіздік 2 типті диабеттің, гипертонияның, гиперлипидемияның және жүрек-қантамыр ауруларының даму қаупімен тығыз байланысты. Диета, әсіресе семіздігі пен асқынулары бар адамдар үшін, дененің барабар массасын ұстап тұрудың негізгі тәсілі болып табылады деп танылды. Калорияны күнделікті жиынтық тұтынуды шектеу-диетадағы ең көп таралған тәсілдердің бірі, ал екіншісі-көмірсулар аз диета немесе майлар аз диета сияқты тамақтануға бағытталған шектеу. Құрамында көмірсулар аз диета глюкозаның ішектен жағалы көктамырға аз келуіне әкеледі, тамақ ішкеннен кейін пайда болатын глюкоза деңгейінің жоғарылауын басады, бұл семіздік қарқындылығы мен инсулинге төзімділіктің төмендеуіне әкелуі мүмкін.
3. Зат алмасумен байланысты, глюкоза деңгейін төмендететін жаңа дәрмекті қолдану нәтижелері, семіздік пен диабет үлгілерінде, сондай-ақ дені сау, семіздіктен зардап шегетін адамдарда және диабетиктер, жануарларда 2 типті натрий-глюкозды тасымалдаушының ингибиторы.

Өмірбаян
Іріктелген жарияланымдар

Құралай Атагельдиева – дәрігер, ішкі аурулар және эндокринология маманы, медициналық білім алып, Қазақстан, Алматы қ., С.Ж. Асфендияров атындағы Қазақ ұлттық медицина университетінде (ҚазҰМУ), ішкі аурулар бойынша интернатурадан өтті. Алматы қ. Кардиология және ішкі аурулар ҒЗИ эндокринология бойынша клиникалық резидентураны бітірді. Асахикава  медицина университетінің (Жапония) аспирантурасында диссертация қорғады және 2016 жылы PhD дәрежесін алды.
2017 жылы Назарбаев университетіне келгенге дейін д-р Атагельдиева дәрігер, эндокринолог және ғылыми зерттеулерді басқару бөлімінің бастығы болып жұмыс істеді. Әр түрлі уақыт кезеңінде Кардиология және ішкі аурулар ғылыми-зерттеу институтында жұмыс істеді.